top of page

Mikrozelenina v školách

Pestovanie mikrozeleniny je pre všetky ročníky základných aj stredných škôl


Projekt #zahradavskolskejpolicke sme odštartovali pred 2 rokmi na prvej základnej škole, kde sa na pestovanie vrhli žiaci prvého stupňa - štvrtáci. Postupne sa vystriedali všetky ročníky a ťažko povedať, ktorá trieda bola namotivovaná najviac. Neustále dohadovačky, kto bude vážiť semená, vysievať ich, rosiť , či "hrať sa so zeminou" potvrdzovali, že #pestovaniemikrozeleninyvskolach bol dobrý nápad.
Základná škola Dolné Kočkovce, ktorá sa stala prvou lastovičkou v pestovaní mikrozeleniny na Slovensku,

poslúžila ako príklad pre ďalšie a postupne si svoju #zahraduvskolskejpolicke vyskúšali všetky ročníky základnej školy.


Tento školský rok sa k pestovateľom mikrozeleniny pridali aj gymnazisti, ale o tom nech vám povie pár slov sama pestovateľka Maťka L.:" Mikrozelenina u nás v škole

Na našej škole taktiež pestujeme mikrozeleninu. Používame na to stojan na pestovanie s umelým osvetlením, ktorý máme v triede. Mikrozeleninu pestujeme už od konca septembra a zatiaľ sa nám mikrozeleninu podarilo vypestovať už niekoľkokrát. Z prvej várky sme zorganizovali ochutnávku pre celú školu a mikrozelenina zmizla rovno pred našimi očami. Po pár minútach nám skoro nič nezostalo.Po takomto úspechu sme si od mikrozeleniny dali chvíľku pauzu a stojan nám iba strašil v triede.

Niekedy v októbri sme sa rozhodli vysiať ďalšiu várku mikrozeleniny. Tú sme vypestovali celkom úspešne, ale strašila tam dlhšiu dobu než by mala a trošku nám prerástla, pretože ju nik z našej triedy nechcel a ostatné triedy o tom nevedeli. Nakoniec som si s Vaness zobrala domov na ochutnávku.

Začiatkom decembra sme sa dozvedeli, že program Zelenej školy, ktorý funguje na našej škole, organizuje Vianočné trhy s množstvom jedla. Navrhli sme, že vypestujeme mikrozeleninu a môžeme podávať jednohubky.

Mikrozeleninové jednohubky zožali veľký úspech a boli jedným z prvých jedál, čo zmizli zo stola. Zavčas rána ich síce moc zostalo, ale keď sa trhy trochu rozprúdili strácali sa nám priamo spod nosa. Nakoniec sme museli podávať aj mikrozelninku samotnú. Aj tá chutila. Najviac si ju užila naša pani vrátnička s pani upratovačkou. Keď sme balili, nezostalo ani jeden kúsok. "


Veľmi nás teší záujem žiakov a študentov zapájať sa aktívne do "zelených projektov" a v budúcom článku sa radi popýšime tým, ako naši gymnazisti a ich pedagógovia pestovanie mikrozeleniny uchopili a využili v rámci viacerých predmetov.

-zva

Comments


bottom of page